Žurnālists

Žurnālists

Raksta mērķis: sniegt priekšstatu par žurnālista ikdienas pienākumiem, atbildību, nepieciešamajām zināšanām un izaugsmes iespējām. Izvēloties profesiju mēs bieži vien neko nezinām par tās ikdienu. Lai nepiedzīvotu vilšanās sajūtu, iepazīsti žurnālista profesiju un tās ikdienu.

Žurnālists ir tas cilvēks, kura galvenais uzdevums ir informēt sabiedrību par aktuālākajām norisēm Latvijā un pasaulē vai kādā konkrētā industrijā, piemēram, atspoguļot jaunākās modes tendences vai veselīga dzīvesveida pamatus. Viņš ir tas, kurš bezbailīgi dodas uz karstākajiem notikumu epicentriem, lai atspoguļotu visobjektīvāko notikumu attīstību. Kaut arī nepārtraukti mainīga, žurnālista profesija ir diezgan aizraujoša.

Gandrīz par katru profesiju ir dzirdēti dažādi mīti, kas liek mums padomāt, cik labi vai, tieši pretēji, slikti ir strādāt šajā profesijā. Izplatītākie mīti par žurnālistu:
– žurnālista galvenais uzdevums ir atspoguļot tikai sensācijas ar mērķi paaugstināt pārdošanas nodaļas vispārējos rādītājus.
– žurnālista darbs ir vienkāršs, to var darīt visi.
– žurnālista darba laiks ir normēts, to neietekmē ārējie apstākļi.

Ja tu līdz šim esi domājis, ka žurnālista galvenais uzdevums ir nokopēt to, ko jau citi ir publicējuši, tā pavadot savas darba dienas lielāko daļu, diemžēl vai par laimi, tu maldies. Ieskatīsimies, kāda ir profesionāla žurnālista ikdiena, nepieciešamās prasmes un darba specifika.

Darba specifika

Darba specifika: darbs birojā, darbs attālināti, darbs izbraucienos, darbs paaugstināta stresa un bīstamības apstākļos.
Komunikācijas specifika: darbs ar cilvēkiem, darbs ar informāciju.
Nepieciešamās prasmes un rakstura īpašības:
– Stresa noturība;
– Komunikācijas prasmes;
– Laika plānošanas prasmes;
– Organizatoriskās prasmes;
– Psihologa prasmes;
– Gramatikas prasmes;
– Prasme izmantot vienkāršās video un attēlu apstrādes programmas.

Žurnālista darba ikdiena

Žurnālista ikdiena tiek pavadīta dažādu nozīmīgu interviju organizēšanā, vadīšanā un atspoguļošanā lasītājiem – interneta lietotājiem, TV skatītājiem vai radio klausītājiem. Maldīgs ir uzskats, ka žurnālists savas darba dienas pavada bezrūpīgi kopējot informāciju, kuru jau ir sagatavojis kāds cits, tā dara amatieri, ne profesionāļi.

Profesionāla žurnālista galvenais uzdevums ir sagatavot objektīvu, nevienu neaizskarošu informāciju atbilstoši valsts likumdošanai un uzņēmumu noteiktajām vadlīnijām. Visbiežāk žurnālista darba laiks ir nenormēts un ir atkarīgs no aktuālāko notikumu norises laika un vietas.

Žurnālista darba pienākumi ir atkarīgi no pārstāvētā uzņēmuma, industrijas specifikas un uzņēmuma lieluma. Lielākos uzņēmumos žurnālista darba specifika un atbildība būs sadalīta, piemēram, iknedēļas žurnālam sagatavot divas intervijas, savukārt mazākos, tas ietver arī dizainera, tulka darbu, redaktora, korektora un mārketinga vai sabiedrisko attiecību speciālista amata pienākumus – tekstu tulkošanu, attēlu un video sagatavošanu, bloga veidošanu, komunikāciju sociālo mediju platformās un citos informatīvajos kanālos, piemēram, TV vai radio.

Žurnālista darba laiks bieži vien nav normēts. Normēts, astoņu stundu, darba laiks ir štata žurnālistiem, kuri strādā birojos un nedodas neregulāros un neplānotos izbraucienos. Darbs ir dinamisks, mainīgs, tev ir jābūt gatavam arī no notikuma vietas, kurā atrodies, lai pildītu darba pienākumus, doties uz jaunu notikuma vietu. Žurnālista darba pienākumi ir daudzpusīgi, kas sevī ietver gan dinamisku darbu ar cilvēkiem, gan darbu ar tekstu.

Žurnālista darba pienākumi:
– Informācijas atlase un izvērtēšana;
– Interviju organizēšana;
– Interviju vadīšana;
– Interviju sagatavošana;
– Rakstu sagatavošana;
– Tekstu tulkošana;
– Tekstu rediģēšana;
– Vizuālās informācijas izveide (attēli, infografikas).

Žurnālists ir atbildīgs par to, lai sabiedrība būtu informēta par svarīgākajām norisēm un notikumiem sabiedrībā vai nozarē, kā arī par to, lai atspoguļotā informācija būtu objektīva un vienkārši saprotama.

Izaugsmes iespējas ir tas jautājums, kuru ir lietderīgi saprast vēl pirms studiju uzsākšanas. Kādas ir izaugsmes iespējas? Vai man būs iespēja izmantot apgūto, ja kādu dienu pieprasījums pēc žurnālistiem strauji samazināsies?

Tavas izaugsmes iespējas un karjeras potenciāls ir atkarīgs ne tikai no izvēlētās izglītības, bet arī no tavām laika gaitā iegūtajām prasmēm un iemaņām. Ja tava sirdslieta ir žurnālistika, tu vari kļūt par mārketinga, sabiedrisko attiecību vai komunikācijas nodaļas vadītāju. Ja komunikācija ir tava stiprā puse, tu vari kļūt par reportieri un atspoguļot aktuālāko informāciju klātienes intervijās. Savukārt, ja vēlies darboties neatkarīgi, laika gaitā vari kļūt par neatkarīgu nozares ekspertu un rakstīt blogus un reklāmrakstus.

Atceries, ka žurnālistu pārprodukcija nenozīmē to, ka tev ir jāmet plinti krūmos un jāizvēlas jauna profesija. Pieprasījums pēc labiem nozares speciālistiem ir un būs vienmēr.

Žurnālista profesiju var apgūt vairākos veidos – studējot žurnālistiku vai komunikāciju zinātnes, sabiedriskās attiecības vai apgūstot kādu citu nozari, piemēram, interjera dizainu un patstāvīgi rakstot blogu par sevi interesējošo nozari.

Ja uzskati, ka profesija tevi ir ieinteresējusi, zemāk aplūko to, kurās mācību iestādēs vari apgūt šo profesiju 1.līmeņa, bakalaura un maģistra līmenī, kā arī to, kur iegūt papildus informāciju, lai kļūtu par profesionālu žurnālistu jau tuvākajā nākotnē.

Studiju programmas:
– LU – akadēmiskā bakalaura studiju programma Komunikācijas zinātne.
– LU – akadēmiskā maģistra studiju programma Komunikācijas zinātne.
– RSU – akadēmiskā bakalaura studiju programma Žurnālistika.
– Vidzemes augstskola – bakalaura studiju programma Mediju studijas un žurnālistika.
– Biznesa augstskola Turība – bakalaura studiju programma Žurnālistika un mediji.

Kursi izaugsmei:
– ALISON – Introduction to Journalism
– ALISON – Data Journalism and Media Standarts
– ALISON – Online Journalism
– ALISON – Journalism and Print Media

Blogi, kuriem stilīgi sekot:
The Authentic Storytelling Project
How To Story
A Digital Editor’s Tale
Journalistics
Mediactive
– Hypercrit
Multimedia training and video journalism
The Digital Journalist
Mobile Journalism
Video Journalism
The Functional Art
Musings on Maps

Cerams, ka šis nelielais ieskats profesijas pasaulē palīdzēja tev saprast, vai tieši šī ir tava sapņu profesija, kurā vēlies atīstīties. Vai tu spēj iedomāties savu ikdienu pavadot nepārtauktā informācijas plūsmā? Vai tu vēlies pirmais uzzināt jaunāko informāciju?

Vēlies kļūt par profesionālu žurnālistu? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.