Virtuālais asistents

Raksta mērķis: sniegt priekšstatu par virtuālā asistenta ikdienas pienākumiem, atbildību, nepieciešamajām zināšanām un izaugsmes iespējām. Izvēloties profesiju mēs bieži vien neko nezinām par tās ikdienu. Lai nepiedzīvotu vilšanās sajūtu, iepazīsti virtuālā asistenta profesiju un tās ikdienu.

Ikviens no mums ir dzirdējis par asistentiem, kuru galvenais uzdevums ir klātienē palīdzēt kādam speciālistam vai uzņēmuma vadītājam kvalitatīvi paveikt savus tiešos darba pienākumus. Par jaunāko tendenci pasaulē ir kļuvis virtuālais asistents.

Virtuālais asistents ir tas cilvēks, kura galvenais uzdevums ir uzņēmumam, organizācijai vai privātpersonai attālināti sniegt dažādus atbalsta pakalpojumus. Tā ir viena no profesijām, kas dod iespēju nopelnīt strādājot attālināti.

Gandrīz par katru profesiju ir dzirdēti dažādi mīti, kas liek mums padomāt, cik labi vai, tieši pretēji, slikti ir strādāt šajā profesijā. Izplatītākie mīti par virtuālo asistentu:
– ikviens var kļūt par virtuālo asistentu;
– virtuālais asistents var izdarīt visu;
– viņam piemīt sliktas komunikāciju prasmes;
– viņš nevar darīt to pašu, ko tradicionālais asistents;
– virtuālais asistents ir pieejams tikai uz pilnu slodzi.

Ja tu līdz šim esi domājis, ka virtuālais asistents ir tas cilvēks, kurš spēj tevi izklaidēt interneta vidē, tu maldies. Ieskatīsimies, kāda ir profesionāla virtuālā asistenta ikdiena, nepieciešamās prasmes un darba specifika.

DARBA SPECIFIKA

Darba specifika: darbs attālināti.
Komunikācijas specifika:  individuāla komunikācija.
Nepieciešamās prasmes un rakstura īpašības:
– Klientu apkalpošanas un konsultēšanas prasmes;
– Organizatoriskās prasmes;
– Pamatzināšanas par uzņēmējdarbības procesiem;
– Spēja uzņemties atbildību par intelektuālo īpašumu;
– Spēja strādāt komandā;
– Labas valodu zināšanas;
– Prasme darboties ar biroja tehniku;
– Labas komunikāciju prasmes;
– Vēlme nepārtraukti mācīties;
– Spēja uzņemties iniciatīvu.

Virtuālā asistenta ikdiena

Virtuālā asistenta ikdiena tiek pavadīta aktīvā darbā (no mājām vai jebkuras citas vietas pasaulē) ar klientiem, piegādātājiem un uzņēmuma iekšējām sistēmām. Virtuālajam asistentam ir jāspēj strādāt ne tikai produktīvi un iekļauties termiņos, bet arī radīt tādu pašu darba rezultātu, kāds tas būtu strādājot klātienē.

Daudzi uzņēmumi virtuālajam asistentam dod iespēju strādāt viņam vēlamajā laikā, tomēr šī priekšrocība ir atkarīga no uzņēmuma darba specifikas un virtuālā asistenta darba uzdevumiem.  Šis amats dod iespēju vairāk laika veltīt ģimenei, atpūtai, mācībām vai hobijiem.

Virtuālā asistenta darba pienākumi un prasības, kas ir nepieciešamas šī darba veikšanas ievērojami atšķiras. Ir daudzi darba pienākumi, kurus ir iespējams veikt attālināti:

 • Rakstīšana;
 • Grafiskais dizains;
 • Rediģēšana;
 • Pamācību veidošana;
 • Publikāciju veidošana;
 • Konsultēšana;
 • Foto/video/audio rediģēšana;
 • Koučings;
 • Grāmatvedība;
 • Kopiraitings;
 • Sociālo mediju pārvaldība;
 • Projektu vadība;
 • programmēšana;
 • Datu ievade;
 • Un daudz, kas cits.

Ikvienam darbiniekam sava darba veikšanai ir nepieciešams aprīkojums: dators ar interneta pieslēgumu, kurā ir instalētas nepieciešamās programmas (MS Office, Skype u.c.). Strādājot ir svarīgi, lai būtu pieejams arī tālrunis, printeris un citi veiksmīgam darbam nepieciešamie resursi.

Virtuālā asistenta darba pienākumi:
– Klientu datu pārvaldība;
– Darba tikšanos organizēšana, darba dienas plānošana;
– Biroja korespondences reģistrēšana un pārvaldība;
– Lietvedības un grāmatvedības pārvaldība;
– Sagatavot, apkopot un uzglabāt piedāvājumus un tikšanās materiālus;
– Pieprasīto informāciju nosūtīt klientiem;
– Atbildēt uz klientu zvaniem vai e-pastiem;
– Tirgus izpēte;
– Specializētā mārketinga izpēte;
– Mājas lapu izstrāde vai uzturēšana;
– Dokumentu vai interneta esošās informācijas tulkošana;
– Sociālo tīklu uzturēšana;
– Blogu izveide un uzturēšana;
– E-pasta mārketings;
– Komandējumu plānošana un organizēšana;
– Komunikācija ar piegādātājiem vai klientiem;
– Darba koordinēšana ar trešajām pusēm.

Virtuālais asistents ir atbildīgs par to, lai viņam uzticētie darba pienākumi tiktu paveikti kvalitatīvi, norādītajā termiņā un neviens pat nepamanītu to, ka darbinieks strādā attālināti.

Uzņēmuma prasības attiecībā uz cilvēku, kurš kļūs par virtuālo asistentu ir atšķirīgas: daļa uzskata, ka virtuālajam asistentam ir nepieciešams koledžas vai augstskolas kvalifikācija, kamēr citi uzskata, ka pietiek ar prasmēm, kas ir nepieciešamas efektīvai darba veikšanai. Par priekšrocību tiek uzskatīta pieredze zvanu centros, kā arī atsauksmes no iepriekšējiem darba devējiem.

Virtuālā asistenta darba laiks visbiežāk ir normēts klasiskais darba laiks (9:00 – 17:00), tomēr ir iespējams gan elastīgs darba laiks, gan darbs uz nepilnu slodzi tad, ja darba uzdevumi tiek pabeigti salīdzinoši ātri.

Virtuālā asistenta ienākumi ir atkarīgi no uzņēmuma lieluma, piedāvātās slodzes un darba specifikas. Lielākos uzņēmumos, kur virtuālajam asistentam ir nepieciešamas specifiskas zināšanas piedāvātais atalgojums būs ievērojami lielāks nekā tad, ja darba pienākumi būs saistīti, piemēram, ar datu ievadi vai apkopošanu.

Izaugsmes iespējas ir tas jautājums, kuru ir lietderīgi saprast vēl pirms darba uzsākšanas. Kādas ir izaugsmes iespējas? Vai man būs iespēja izmantot apgūto darot citu darbu?

Tā, kā virtuālā asistenta darba pienākumi var būt saistīti gan ar digitālajām profesijām, gan ar ierasto asistēšanu vadītājam vai kādam no uzņēmuma speciālistiem, iegūtās prasmes un iemaņas ir iespējams izmantot strādājot līdzīgu darbu klātienē.

Kā jau tika minēts iepriekš, šo profesiju nav iespējams apgūt nevienā no izglītības iestādēm, tādēļ studiju programmu ir ieteicams izvēlēties atbilstošu tam, kādu pakalpojumu nākotnē vēlētos sniegt, piemēram, programmēšanu, grafisko dizainu vai mārketingu.

Ja uzskati, ka šī profesija tevi ir ieinteresējusi, zemāk aplūko to, kur studēt un iegūt papildus informāciju, lai kļūtu par profesionālu virtuālo asistentu jau tuvākajā nākotnē.

Blogi, kuriem stilīgi sekot:
– Chris Ducker
– Your Virtual Assistant
– New VA Advice
– Small Business Trends
– VA Networking
– Online Business Manager
– Virtual Miss Friday
– Entrepreneur
– Ali Rittenhouse
– The VA Handbook

Cerams, ka šis nelielais ieskats profesijas pasaulē palīdzēja tev saprast, vai tieši šī ir tava sapņu profesija, kurā vēlies attīstīties. Vai tu spēj iedomāties savu ikdienu pavadot strādājot attālināti?

Vēlies kļūt par kādas nozares ekspertu? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.