Režisors

Raksta mērķis: sniegt priekšstatu par režisora ikdienas pienākumiem, atbildību, nepieciešamajām zināšanām un izaugsmes iespējām. Izvēloties profesiju mēs bieži vien neko nezinām par tās ikdienu. Lai nepiedzīvotu vilšanās sajūtu, iepazīsti režisora profesiju un tās ikdienu.

Režisors ir tas cilvēks, kura galvenais uzdevums ir spēt ne tikai uztvert raidījums, seriāla, filmas vai video pamatideju, bet arī saskatīt tā realizēšanas veidu un realizēt šo projektu dzīvē.

Gandrīz par katru profesiju ir dzirdēti dažādi mīti, kas liek mums padomāt, cik labi vai, tieši pretēji, slikti ir strādāt šajā profesijā. Izplatītākie mīti par režisoru:
– viņa galvenais uzdevums ir rūpēties par finansējumu un mārketingu;
– viņš visu dienu pavada kliedzot uz filmēšanas komandu;
– režisoram nav nepieciešams plānot darbu, viss radīsies procesā.

Ja tu līdz šim esi domājis, ka režisors ir cilvēks, kurš visu dienu pavada dzīvojot savās emocijās, tu maldies. Ieskatīsimies, kāda ir profesionāla režisora ikdiena, nepieciešamās prasmes un darba specifika.

DARBA SPECIFIKA

Darba specifika: darbs telpās, darbs izbraucienos, darbs brīvā dabā.
Komunikācijas specifika: darbs komandā, darbs individuāli.
Nepieciešamās prasmes un rakstura īpašības:
– Komunikācijas prasmes;
– Pārliecināšanas prasmes;
– Spēja iejusties lomā, atdarināt;
– Spēja uzklausīt kritiku;
– Kreativitāte, prezentācijas prasmes;
– Stresa noturība;
– Improvizācijas prasmes;
– Spēja ideju pārvērst par taustāmu rezultātu;
– Izpratne par dramaturģiju, scenogrāfiju un tehnisko nodrošinājumu.

režisora DARBA IKDIENA

Režisora ikdiena tiek pavadīta aktīvā komunikācijā ar visām iesaistītajām pusēm – aktieriem, stilistiem, operatoriem, lai panāktu to, lai ideja tiktu realizēta vislabākajā veidā. Bieži vien režisors ir atbildīgs arī par finansējuma piesaisti un iekļaušanos noteiktajā finansējumā.

Režisors ir līderis, kuram ir nepieciešama spēcīga komanda – asistenti, koordinatori un procesu vadītāji (speciālistu skaitu un specializāciju nosaka balstoties uz projekta lielumu). Režisora galvenais uzdevums ir pārvaldīt praktiskos un birokrātiskos filmēšanas procesus tā, lai radošajai komandai par tiem nebūtu jādomā.

Režisora darba pienākumi:
– Finansējuma piesaiste;
– Ideju ģenerēšana;
– Scenāriju un scenāristu piesaiste, autortiesību jautājumu atrisināšana;
– Kontaktu loka paplašināšana, komandas atlase;
– Resursu plānošana (cilvēkresursi, finanses, laiks);
– Resursu izlietojuma kontrole;
– Piedalīties filmēšanas procesā, to koriģēt;
– Palīdzēt sagatavoties arī tiem kolēģiem ar kuriem jāstrādā komandā;
– Iniciatīva un ierosinājumi veiksmīgāka darba rezultātam;
– Gala rezultāta prezentēšana.

Režisors ir līderis, tas, kura galvenais uzdevums ir par spīti jebkādiem šķēršļiem realizēt paša vai pasūtītāja ideju. Darbs ietver neierastas darba stundas, darbu brīvdienās un vēlu vakaros vai agri no rīta.

Darba vide ir mainīga. Kādu dienas daļu režisors var pavadīt mājās vai birojā pie datora meklējot idejas, bet jau pēc kāda laika runāt ar potenciālajiem sadarbības partneriem vai atrasties filmēšanas laukumā. Visbiezāk režisori darbojas ka pašnodarbinātas personas vai tiek pieņemti darbā uz noteiktu laiku.

Šajā profesijā ir svarīga pieredze un plass kontaktu loks, tādēļ studiju laikā nelaid garām iespēju piedalīties pat šķietami nenozīmīgākajos projektos, jo tie tev var palīdzēt nākotnē. Konkurence ir ļoti liela, ļoti retos gadījumos parādās vakances sludinājumu portālos.

Ja uzskati, ka profesija tevi ir ieinteresējusi, zemāk aplūko to, kurās mācību iestādēs vari apgūt šo profesiju, kā arī to, kur iegūt papildus informāciju, lai kļūtu par profesionālu režisoru jau tuvākajā nākotnē.

Jāatzīst, ka, lai kļūtu par režisoru tev ir iespēja studēt tikai vienā studiju programmā, vienā augstākās izglītības iestādē – Kultūras akadēmijā. Uzņemšana studiju programmā notiek reizi dažos gados, tādēļ šim solim ir jābūt pārdomātam.

Blogi, kuriem stilīgi sekot:
Cinema 5D
Lights Film School
StillMotion
Fenchel & Janisch
Hurlbut Visuals
Ryan Walters
reTooled
Aaron Williams
The Post Lab

Cerams, ka šis nelielais ieskats profesijas pasaulē palīdzēja tev saprast, vai tieši šī ir tava sapņu profesija, kurā vēlies attīstīties. Vai tu spēj iedomāties savu ikdienu pavadot darbā, kurā tu esi tas, kurš kādu ideju realizē dzīvē?

Vēlies kļūt par pieprasītu kādas nozares profesionāli? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.