Pārdomāta profesijas izvēle

Cilvēki noliedz savu talantu uzskatot, ka tā nav /A.Valkere/

Raksta mērķis: noskaidrot to, kā tiek veikta karjeras plānošana zinot savas stipras puses un to, kādas darbības tā ietver. Paredzamais lasīšanas ilgums: 3-5 minūtes.

Tu esi dzirdējis par to, ka mūsdienās eksistē simtiem dažādu karjeras izvēles veidu, tomēr tie ir piemēroti tiem, kuri nezina savas stiprās puses, kā arī tiem, kuriem nav ne mazākā priekšstata par darba tirgu un tā prasībām. Kā veikt racionālu profesijas izvēli?

Noteikti eksistē vairākas profesijas, kuras tev pašlaik šķiet interesantas. Tas ir ļoti pozitīvi, jo mūsdienās darba tirgus ļoti strauji mainās. Profesijas noveco un parādās arvien jaunas, tādas, par kurām mēs vēl nevaram iedomāties. Tavā darba dzīvē profesiju var nākties mainīt vairākkārt.

Šobrīd, neatkarīgi no tā, vai tu esi vidusskolēns vai pirmo kursu students, tev ir nepieciešams izmantot pēc iespējas vairāk sniegtās iespējas, lai iegūtu ne tikai nākotnē noderīgas prasmes un iemaņas, bet arī kontaktus.

Ko darīt, ja es zinu savas stiprās puses?

Darba tirgus izpēte. Izpētot dažādos sludinājumu portālos ietvertos darba sludinājumus, uzņēmumus un to prasības tu noskaidrosi to, cik liels pieprasījums pēc speciālistiem ir izvēlētajā profesijā, kā arī to, kādas ir darba devēju prasības. Tu sapratīsi to, kādas profesijas tev šķiet interesantas, bet kādas ne tik ļoti. Bieži vien izpratne par to, ko tu nevēlies darīt palīdz tev saprast to, ko tu patiesi vēlētos darīt.

Iespējas ar jau esošo izglītību. Tu jau noteikti esi dzirdējis par to, ka daudzi personāla atlases speciālisti uzskata, ka svarīgākas ir dzīves laikā iegūtās prasmes un iemaņas nevis augstskolas nosaukums vai iegūtā izglītība. Tādēļ daudzos jauniešiem paredzētos darbos nav norādīta specifiska izglītība, bet gan nepieciešamās prasmes, tas paver plašākas karjeras iespējas nekā tu biji domājis.

Profesiju nozīmes izpēte. Ir svarīgi saprast to, kur industrija atrodas noteikta profesija. Piemēram, kas ir nepieciešams, lai kļūtu par vecāko programmētāju vai projektu vadītāju. Kas ir jāizdara pirms un kādas iespējas būs pēc tam. Piedalīšanās dažādos pasākumos vai uzņēmumu atvērto durvju dienās ir lieliska iespēja noskaidrot visus tevi interesējošos jautājumus par konkrēto darba devēju vai darbu profesijā tieši no profesionāļiem vai uzņēmuma darbiniekiem.

Pieredze. Pēc tam, kad esi veicis izpēti un noskaidrojis atbildes uz visiem sevi interesējošiem jautājumiem ir nepieciešams meklēt iespējas kā iegūt pirmo darba pieredzi. Tā var būt gan prakse, gan brīvprātīgais darbs. Darba pieredze palīdzēs saprast to, vai izvēlētā profesija ir tev piemērota. Daudzi piedzīvo vilšanās sajūtu saprotot, ka viņu iedomātais sapņu darbs nemaz nav piemērots viņiem.

Pārdomas par profesiju

Vēl viens veids, kā veikt apzināto karjeras plānošanu ir jau vairākkārt daudzos rakstos pieminētie jautājumi, kurus ir lietderīgi uzdot vēl pirms profesijas izvēles:

  • Kas man padodas vislabāk?
  • Ko man patīk darīt?
  • Ko es vēlētos iemācīties?
  • Ar kādiem cilvēkiem es vēlos strādāt un kādēļ?
  • Kādu ietekmi es vēlos radīt?

Ir saprotams, ka ļoti skaidru atbildi uz šiem jautājumiem iegūt nav iespējams. Ja tā, iespējams pirms nonākšanas pie tev vispiemērotākās profesijas tev būs jāiegūst pieredze vairākās atšķirīgās darba jomās pirms būs iespējams runāt par stabilu darba vietu.

Lai atrastu sev piemērotāko profesiju tev ir jābūt zinātkāram un jānoskaidro, kā tie cilvēki, kuri strādā tavā izvēlētajā profesijā tur ir nonākuši – ar praksi, kontaktiem vai darba sludinājumiem.

Tev ir jāiemācās arī būt elastīgam un neierobežot savu profesijas izvēli ar vienu ideālo, bet citās izvēlēties nestrādāt. Iespējams tā profesija ir piemērotāka tev nekā tā, kuru tu apgūsti piespiedu kārtā. Izmēģini lietas, kuras nekad iepriekš neesi darījis.

Pats galvenais ir saglabāt pozitīvu attieksmi. Karjeras sākumā tev var nākties piedzīvot daudzus darba devēju atraidījumus, kā arī vairākas atgriešanās sākumpunktā. Nepārdzīvo, bet mācies no katras pieredzes.

Cerams, ka šis nelielais ieskats tajā, kādā veidā ir iespējams veikt racionālu profesijas izvēli palīdzēja tev saprast to, ka nav tikai viena, pareiza, profesijas izvēles un karjeras plānošanas veida. Katram tas ir savādāks. Tev ir jāizvēlas sev piemērotākais. Vai tu jau esi izvēlējies savu nākotnes profesiju?

Vēlies uzzināt vairāk par profesijas izvēli? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.