Psihologs

Raksta mērķis: sniegt priekšstatu par psihologa ikdienas pienākumiem, atbildību, nepieciešamajām zināšanām un izaugsmes iespējām. Izvēloties profesiju mēs bieži vien neko nezinām par tās ikdienu. Lai nepiedzīvotu vilšanās sajūtu, iepazīsti psihologa profesiju un tās ikdienu.

Psihologs ir tas cilvēks, kura galvenais uzdevums ir  ne tikai atrast un saprast, bet arī izskaidrot patiesos cilvēka šaubu, pārdzīvojumu, emociju un uzvedības cēloņus.

Gandrīz par katru profesiju ir dzirdēti dažādi mīti, kas liek mums padomāt, cik labi vai, tieši pretēji, slikti ir strādāt šajā profesijā. Izplatītākie mīti par grāmatvedi:
– viņa galvenais uzdevums ir uzmanīgi klausīties;
– viņam ir jāsagatavo vairāki problēmas risinājumi;
– viņa darbs beidzas līdz ar sarunas beigām.

Ja tu līdz šim esi domājis, ka psihologs ir tas cilvēks, kurš visu dienu pavada runājot ar problēmu nomāktiem cilvēkiem, tu maldies. Ieskatīsimies, kāda ir profesionāla psihologa ikdiena, nepieciešamās prasmes un darba specifika.

DARBA SPECIFIKA

Darba specifika: darbs birojā.
Komunikācijas specifika:  individuāla komunikācija, darbs komandā.
Nepieciešamās prasmes un rakstura īpašības:
– Analītiskās prasmes un spēja orientēties uz detaļām;
– Labas komunikācijas prasmes un pacietība;
– Spēja ieklausīties, saprast un atbalstīt;
– Izpratne par cilvēka uzvedību;
– Izpratne par cilvēku kognitīvajiem procesiem;
– Spēja darbā izmantot dažādas metodes;
– Augstas koncentrēšanās spējas;
– Spēja strādāt augsta stresa apstākļos.

psihologa ikdiena

Psihologa ikdiena tiek pavadīta aktīvā komunikācijā ar klientu, lai noteiktu viņa esošo problēmu, emociju vai uzvedības cēloņus. Viņa mērķis ir panākt to, lai cilvēks atrisinātu savas problēmas vai to sekas, bet arī tās atrisinātu to cēloņa līmenī.

Problēmu patiesos cēloņus psihologs nosaka izmantojot dažādus eksperimentus, psihoanalīzes un psihoterapijas metodes. Tāpat ir iespējams izmantot arī dažādus inteliģences vai personības testus. Tiek noskaidrota un novērtēta sakarība starp dažādiem notikumiem. Daži no viņiem strādā vienatnē, savukārt daļa strādā komandā vai pakalpojumu vienlaicīgi piedāvā cilvēku grupai, piemēram, uzņēmuma darbiniekiem.

31% psihologu strādā izglītības sistēmā, bet 29% veselības aprūpē. Viena trešdaļa speciālistu ir pašnodarbinātas personas, kas nozīmē to, ka viņi paši ir atbildīgi par savu ienākumu apjomu un klientu skaitu.

Psihologa darba pienākumi:
– Ievērot psihologa darba ētiku;
– Veikt cilvēka, grupas vai uzņēmuma psiholoģisko novērtēšanu;
– Veikt cilvēka, grupas vai uzņēmuma psiholoģisko konsultēšanu;
– Problēmas precizēšana un padziļinātākas izpētes veikšana;
– Nepārtraukti pilnveidot savu profesionālo kvalifikāciju.

Psihologs ir atbildīgs par to, lai viņa klients (cilvēks, cilvēku grupa vai uzņēmums) noskaidrotu šobrīd esošās problēmas cēloni un spētu to patstāvīgi atrisināt.

Šajā profesijā ir iespējams strādāt gan valsts, gan pašvaldību uzņēmumos uz vēlamo auditoriju, piemēram, skolas, konsultēšana, personīgā attīstība u.c. Privātajos uzņēmumos vai kā pašnodarbinātai personai psihologam ir iespēja izvēlēties sev un mērķauditorijai atbilstošu darba laiku. Bieži vien tas ir nepilns darba laiks. Viņi konsultācijas var sniegt ne tikai pa dienu, bet arī darba dienu vakaros un brīvdienās, kā arī izvēlēties konsultācijas formātu – klasisko vai skype konsultāciju.

Izaugsmes iespējas ir tas jautājums, kuru ir lietderīgi saprast vēl pirms darba uzsākšanas. Kādas ir izaugsmes iespējas? Vai man būs iespēja izmantot apgūto darot citu darbu?

Konkurence uz darbu psihologa amata ir liela – daudz kandidātu, bet tikai dažas vakances. Ja tevi interesē darbs ar cilvēkiem, tad vari kļūt par personāla atlases speciālistu vai aktieri. Savukārt, ja tevi interesē zinātne, tad tu vari kļūt par nozares pētnieku.

Ja uzskati, ka šī profesija tevi ir ieinteresējusi, zemāk aplūko to, kur studēt un iegūt papildus informāciju, lai kļūtu par profesionālu psihologu jau tuvākajā nākotnē.

Studiju programmas:
– BVK – 1.līmeņa programma personāla Psiholoģija
-DU- akadēmiskā bakalaura programma Psiholoģija
-LU – akadēmiskā bakalaura programma Psiholoģija
-RPIVA – akadēmiskā bakalaura programma Psiholoģija
– RSEBAA – akadēmiskā bakalaura programma Biznesa psiholoģija
-RSU – profesionālā bakalaura programma Psiholoģija
-LU – profesionālā bakalaura programma Psiholoģija
-BSA – profesionāla bakalaura studiju programma Psiholoģija
-SPPA – profesionālā bakalaura programma Psiholoģija

Kursi izaugsmei:
– ALISON – Biology and Behaviour in Psychology
– ALISON – Psychology: Memory and Cognition
– ALISON – Psychology: Research Methods
– ALISON – Psychology
– ALISON – Educational psychology

Blogi, kuriem stilīgi sekot:
American Counseling Association
Child In Mind 
Everyday Psychologist
Feeling Good 
Exploring Psychology 
What Is Psychology 
The Team W Blog
Channel N 
Mind Hacks 
PsyBlog 
Generally Thinking 
In The News
BPS Research Digest

Cerams, ka šis nelielais ieskats profesijas pasaulē palīdzēja tev saprast, vai tieši šī ir tava sapņu profesija, kurā vēlies attīstīties. Vai tu spēj iedomāties savu ikdienu pavadot problēmas cēloņu noteikšanā?

Vēlies kļūt par kādas nozares ekspertu? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.