Ko nozīmē nepareiza profesijas izvēle?

Cilvēki neizvēlas savu karjeru, piemērotākā karjera izvēlas viņus /John Dos Passos/

Raksta mērķis: noskaidrot to, kā nepareizas jeb nepiemērotas profesijas izvēle var ietekmēt tavu ikdienu nākotnē un kādas būs šīs izvēles sekas. Paredzamais lasīšanas ilgums: 3-5 minūtes.

Tu jau noteikti esi dzirdējis par to, ka liela daļa studentu studiju programmu izvēlas nepārdomāti, bet vēlāk to ļoti nožēlo. 35% studentu studijas pamet tās nepabeidzot, tomēr liela daļa studijas ar lielām mokām tomēr pabeidz. Daļa izvēlas mainīt profesiju, bet daļa uzsāk darbu savai personībai nepiemērotā profesijā, kāds ir šīs rīcības rezultāts?

Liela daļa jauno speciālistu piekrīt tam, ka viņu profesijas izvēle ir bijusi nepārdomāta un viņi nav iedomājušies par tām sekām, kuras radīsies tad, kad tiks uzsāktas pilnvērtīgas darba gaitas.

Nepareizas izvēles rezultāts

Daudzi no mums nezina, ko vēlas sasniegt savā karjerā, kas ir tas, kas liek vairākus gadus mācīties to, ko dzīvē iespējams nekad nenāksies pielietot. Nonākot strādāt nepiemērotā vidē, nepiemērotā amatā mēs varam iemācīties saskatīt pozitīvās darba puses, tomēr laika gaitā kļūs jūtams, ka tas nav darbs, kurš tev sniedz gandarījumu.

Tev būs grūti pamosties, tu nevēlēsies domāt par darbu un galu galā formāli izpildīsi galvenās prasības, arvien biežāk radīsi aizbildinājumus, lai neko nedarītu. Kādas sekas radīs šāda izvēle, mēģinājums pielāgoties?

Apmierinātība ar darbu. Pirmais un visnozīmīgākais, kas notiks būs tas, ka tu sapratīsi, ka tas, ko tu dari tev nemaz nepatīk. Tu katru dienu strādā, bet dienas beigās nepiedzīvo gandarījumu par paveikto. Tev tas iespējams pat nepadodas. Kāds būs rezultāts? Tavi sasniegumi nekad nebūs apmierinoši, tu nekļūsi par veiksmīgu speciālistu.

Darba izpildījums. Iespējams tavs darba rezultāts, paveiktais, nebūs pietiekami kvalitatīvi izpildīts. Tev trūkst enerģijas, darbs šķiet garlaicīgs. Mēs visi saprotam, ka darba kvalitāte ir tā, kas nosaka to, vai ir vai nav sagaidāmas izaugsmes iespējas. Nonākot nepiemērotā profesijā tu nevari parādīt to, ko tu proti un spēj, tādēļ izaugsmes iespējas ies secen.

Stress. Nomāktība un stress būs ikdienišķa parādība, kas tevi novedīs nekurienē. Veselība ir bagātība. Mēs zinām, ka šie faktori rada daudzus konfliktus ģimenē un veicina kaitīgo ieradumu rašanos. Padomā, vai tu to patiešām vēlies? Vai tas ir tā vērts?

Sociālā degradācija. Ne ikkatrs, tomēr daļa var izjust neiederību noteiktā sabiedrības grupā, kopīgo interešu trūkumu vai vienkārši izvēlēsies izvairīties no aktuālākajiem nozares, uzņēmuma un kolektīva pasākumiem. Kāpēc? Tu nejutīsies laimīgs atrodoties šajā vidē, tu neklausīsies, neieklausīsies un būsi izklaidīgs.

Ko darīt?

Šīs ir tikai dažas no sekām tad, ja esi izvēlējies vai vēlies strādāt sev nepiemērota profesijā. Tas ir signāls tam, ka ne tikai nepareiza profesijas izvēle, bet arī darbs nepiemērota profesija nesniegs kāroto rezultātu. Ir jāatceras teiciens: “programmētāji pelna labi, bet ir jāatceras, ka labi pelna tikai labi programmētāji”. Līdzīga analoģija ir attiecināma arī uz citām profesijām.

Cerams, ka šis nelielais ieskats tajā, kādas ir sekas darbam sev nepiemērotā profesijā palīdzēja tev saprast to, ka sasniegumus profesijā nenosaka tikai profesijas nosaukums vai tavs ieguldītais laiks profesijas apguvē, bet arī tas, vai tava personība ir atbilstoša izvēlētajai profesijai. Vai tu jau esi veicis savu studiju programmas izvēli pārdomāti?

Vēlies uzzināt vairāk par profesijas izvēli? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.