Par un pret. Monotona un radoša profesija

Monotona vs radoša profesija

“Tu nevari gaidīt iedvesmu, tev tā ir jārada pašam” – Jack London

Raksta mērķis: saprast to, kuri faktori ir jāņem vērā profesijas izvēlē, lai nākotnē nenožēlotu savu izdarīto izvēli par labu monotonai vai radošai profesijai. Paredzamais lasīšanas ilgums: 3-5 minūtes.

Vai tu esi pamanījis, ka runājot par profesijām nevilšus profesijas tiek dalītas divās daļās – vienas ir tās nopietnās jeb monotonās, bet otras – nenopietnās jeb radošās.

Bieži vien rodas pārdomas par to, kuru no šīm abām profesijām izvēlēties. Šoreiz mēs pastāstīsim, par to, kas tās tādas “monotonās” un “radošās” profesijas ir, kādas rakstura iezīmes ir nepieciešamas tev, kā arī veiksim nelielu salīdzinājumu.

Monotons vs Radošs

Mēs bieži vien neapzinamies, ko nozīmē šie abi vārdu salikumi – monotona un radoša profesija. Kas tas tāds ir?

Monotona profesija ir profesija, kur ikdienā tiek veiktas vienas un tās pašas darbības jau zināmā un viegli paredzamā secībā. Piemēram, tu zini, ka, lai čatotu ar draugiem facebook,  sākumā tev ir jāieslēdz dators, jāatver interneta pārlūks, bet pēc tam jāielogojas. Šī secība nevar tikt mainīta, jo tādējādi tu nevari nokļūt pie rezultāta – ilgi gaidītā čata.

Radošā profesija ir profesija, kuras pārstāvji ikdienā dara neierastus darba uzdevumus vai darba uzdevumus, kuru secība un gala rezultāts iepriekš nav zināms vai paredzams. Piemēram, tu esi žurnālists un dodies uz pasākumu, bet tu nezini, kur būs garderobe, kur atrodas zāle, kas tas ir par pasākumu ir, kāds ir tā mērķis.

Šāds neliels salīdzinājums ir, protams, nedaudz pārspīlēts, bet raksturo galvenās un svarīgākās tendences šajos abos profesiju veidos ar kuriem tev var nākties saskarties – paredzamu vienveidību vai nepārtrauktu neziņu.

rakstura iezīmes

Katra darba veikšanai ir nepieciešamas noteiktas raksturiezīmes, piemēram, ātrums, precizitāte vai spēja redzēt kompozīciju kā vienotu veselumu. Tas attiecas arī uz radošām un monotnām profesijām. Kādas ir galvenās nepieciešamās rakstura iezīmes veiksmīgam darbam?

Monotonu profesiju pārstāvjiem ir jābūt gataviem tam, ka katru dienu vairāku mēnešu vai pat gadu garumā būs jāveic vienas un tās pašas darbības vienā un tajā pašā secībā un tempā.  Ko tas nozīmē? Šāda darba veicējam būs nepieciešama pacietība vienmēr kvalitatīva rezultāta nodrošināšanā, precizitāte un spēja iesākto vienmēr  pabeigt.

Radošu profesiju pārstāvjiem ir jābūt gataviem tam, ka katru dienu būs jāveic dažādi nestandarta darba pienākumi, kuru risināšana bieži vien pieprasa nestandarta domāšanu. Ko tas nozīmē? Šāda darba veicējam būs nepieciešamas tādas rakstura iezīmes kā spēja pielāgoties, optimisms, stresa noturība un spēja  koncentrēties nezināma vai ne vienmēr izprotama mērķa sasniegšanai.

Ko izvēlēties?

Kuru profesiju izvēlēties  – radošu vai monotonu? Tev ir jāatceras, ka profesijas izvēli ir jāveic balstoties uz savām spēcīgajām jeb stiprajām pusēm, tādēļ viennozīmīgas atbildes šajā jautājumā nav.

Šajā gadījumā būtu jārunā par šo abu profesijas veidu ieguvumiem un trūkumiem. Monotona profesija ir stabila, paredzama, to ietekmē tikai izmaiņas uzņēmuma darbībā vai tehnoloģijās, savukārt radoša profesija ietver sevī mainīgu un dinamisku vidi un ir paredzēta cilvēkiem, kuriem patīk nepārtrauktas pārmaiņas.

Monotonas vai radošas profesijas izvēle ir atkarīga tikai un vienīgi no tev piemītošajām rakstura īpašībām. Ir jāatceras, ka ne visi cilvēki spēs veiksmīgi vairāku gadu garumā pildīt, piemēram, datu ievades operatora pienākumus, kā arī ne visi spēs ilgu gadu garumā katru dienu īstenot prjektus, kuru rezultāts nav īsti saprotams un mainās laika gaitā.


Papildus materiāli:
5 jautājumi pareizās karjeras noskaidrošanai.
Socionika karjeras izvelē – intuīcija un sensorika
Socionika karjeras izvēlē – loģika un ētika
Socionika karjeras izvēlē – racionalitāte un iracionalitāte


Kāda profesija ir tev piemērota – monotona vai radoša? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.