Lietvedis

Lietvedis

Raksta mērķis: sniegt priekšstatu par lietveža ikdienas pienākumiem, atbildību, nepieciešamajām zināšanām un izaugsmes iespējām. Izvēloties profesiju mēs bieži vien neko nezinām par tās ikdienu. Lai nepiedzīvotu vilšanās sajūtu, iepazīsti lietveža profesiju un tās ikdienu.

Lietvedis ir tas cilvēks, kura galvenais uzdevums ir atbilstoši likumdošanai un uzņēmuma izstrādātajām vadlīnijām sagatavot un noformēt visus ienākošos un izejošos uzņēmuma dokumentus.

Gandrīz par katru profesiju ir dzirdēti dažādi mīti, kas liek mums padomāt, cik labi vai, tieši pretēji, slikti ir strādāt šajā profesijā. Izplatītākie mīti par lietvedi:
– lai kļūtu par lietvedi nav nepieciešama izglītība;
– lietveža darba diena ir nesteidzīga;
– lietvedis ir uzņēmuma biroja vadītājs.

Ja tu līdz šim esi domājis, ka lietvedis ir tas cilvēks, kura galvenais uzdevums ir visu dienu nodarboties ar viena dokumenta noformēšanu un darīt to, ko citi nevēlas darīt, tu maldies. Ieskatīsimies, kāda ir profesionāla lietveža ikdiena, nepieciešamās prasmes un darba specifika.

DARBA SPECIFIKA

Darba specifika: darbs biroja telpās.
Komunikācijas specifika: darbs komandā, darbs individuāli.
Nepieciešamās prasmes un rakstura īpašības:
– Komunikācijas prasmes;
– Spēja strādāt komandā;
– Spēja precīzi ievērot instrukcijas;
– Izpratne par dokumentu apriti un noformēšanas prasībām;
– Spēja darīt darbu ātri un precīzi;
– Stresa noturība;
– Zināšanas par lietišķo etiķeti;
– Spēja darīt vairākus darbus vienlaicīgi.

Lietveža ikdiena

Lietveža ikdiena tiek pavadīta dažādu dokumentu sagatavošanā un noformēšanā, uzņēmuma dokumentu aprites nodrošināšanā, nereti arī valdes sapulču protokolēšanā.

Viņš ir atbildīgs par dokumentu paraugu sagatavošanu vai jau gatavo paraugu izmantošanu un atjaunošanu. Viņa uzdevums, kad nepieciešams, ir veikt īpašas atzīmes uz dokumentiem.

Lietvedis saņem dokumentus no sadarbības partneriem vai uzņēmuma darbiniekiem arī caur faksu vai e-pastu. Dokumenta saņemšanas brīdī viņam tas ir jāreģistrē ienākošo dokumentu reģistrā un jāpiešķir tam numurs. Līdzīgas darbības tiek veiktas arī izejošo dokumentu reģistrā, kurā tiek reģistrēti nosūtāmie dokumenti. Pēc dokumenta reģistrēšanas tas jānodod vai jānosūta adresātam.

Lietveža darba uzdevumi ir atkarīgi no uzņēmuma lieluma un darbinieku skaita. Mazos uzņēmumos lietvedis pildīs gan lietveža, gan biroja administratora, gan grāmatveža funkciju, bet lielos uzņēmumos tikai iepriekš aprakstītās funkcijas.

Lietveža darba pienākumi:
– Pārzināt uzņēmuma struktūru un darba organizācijas procesus;
– Pārvaldīt lietišķās rakstības stilu;
– Izstrādāt uzņēmuma lietvedību reglamentējošos normatīvos aktus;
– Izstrādāt uzņēmuma lietvedību reglamentējošos dokumentus;
– Izstrādāt un noformēt pārvaldes dokumentus;
– Veikt dokumentu saņemšanu, reģistrāciju un nosūtīšanu;
– Veikt nepieciešamās dienesta atzīmes uz dokumentiem;
– Sagatavot un apliecināt dokumenta atvasinājumus;
– Izstrādāt uzņēmuma lietu nomenklatūru;
– Veidot un sistematizēt lietas, atbilstoši uzņēmuma lietu nomenklatūrai;
– Sagatavot un noformēt dokumentus glabāšanai arhīvā;
– Sastādīt arhīva izziņas;
– Veikt dokumentu ekspertīzi;
– Noformēt personāla dokumentus;
– Veikt sanāksmju un lietišķu tikšanos protokolēšanu.

Lietvedis ir atbildīgs par savlaicīgu un pilnvērtīgu dokumentu aprites nodrošināšanu uzņēmumā, to veicot saskaņā ar uzņēmumā izstrādātajām vadlīnijām un MK noteikumiem.

Izaugsmes iespējas ir tas jautājums, kuru ir lietderīgi saprast vēl pirms studiju un darba uzsākšanas. Kādas ir izaugsmes iespējas? Vai man būs iespēja izmantot apgūto, ja kādu dienu tehnoloģijas aizstās lietveža darbu?

Tavas izaugsmes iespējas un karjeras potenciāls ir atkarīgs ne tikai no izvēlētās izglītības, bet arī no tavām laika gaitā iegūtajām prasmēm un iemaņām. Ja tava sirdslieta ir vadīšana, tev ir iespēja uzkrāt pieredzi un uzsākt uzņēmējdarbību sevis izvēlētajā jomā. Ja tev patīk darbs ar cilvēkiem vari kļūt par biroja administratoru. Savukārt, ja tev patīk tehnisks darbs vari kļūt par grāmatveža asistentu un iespējams laika gaitā arī par grāmatvedi.

Lietveža profesiju ir iespējams apgūt kursos, dažādās profesionālajās mācību iestādēs vai arodskolās. Ja uzskati, ka profesija tevi ir ieinteresējusi, zemāk aplūko to, kur iegūt papildus informāciju, lai kļūtu par profesionālu lietvedi jau tuvākajā nākotnē.

Mācību programmas: 
– Rīgas 3.arodskola – Lietvedība;
– Barkavas Profesionālā vidusskola – Administratīvie pakalpojumi;
– Ogres tehnikums – Administratīvie un sekretāra pakalpojumi;
– Rīgas Valsts tehnikums – Administratīvie un sekretāra pakalpojumi;
– Dobeles Amatniecības un vispārizglītojošā vidusskola – Lietvedība.

Kursi izaugsmei: 
– Mācību centrs “BUTS” – Lietvedis
– Latvikon – Lietvedības kursi
– Skalas – Lietvedība un biroja vadība, arhivēšana

Cerams, ka šis nelielais ieskats profesijas pasaulē palīdzēja tev saprast, vai tieši šī ir tava sapņu profesija, kurā vēlies atīstīties. Vai tu spēj iedomāties savu ikdienu pavadot nepārtauktā dokumentu aprites nodrošināšanā, steidzīgi veidojot un aizpildot dokumentus bez kļūdām?

Vēlies kļūt par kādas nozares ekspertu? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.