Lielisks psihologs

Mūsu prāts ir plašāks par debesīm /E.Dickinsone/

Raksta mērķis: ir izprast to, kāds ir patiesi lielisks psihologs no socionikas viedokļa. Paredzamais lasīšanas ilgums: 3-5 minūtes.

Tu jau noteikti esi pamanījis to, ka dažiem kāda noteikta profesija padodas viegli, bez piepūles, bet citiem neizdodas gūt panākumus pat ieguldot laiku, enerģiju un spēku. Daži psihologi izbauda neviltotu cilvēku interesi par viņu darbu, kamēr lielākā daļa jauno speciālistu ir spiesti meklēt kādu citu nodarbošanos.  Kāds ir šīs situācijas patiesais iemesls?

Turpinot rakstu sēriju stāstīsim par jau iepriekš apskatītajām profesijām un to, kuriem speciālistiem no socionikas viedokļa tās ir vispiemērotākās. Šoreiz nedaudz par psihologu.

Atcerēsimies, kas ir psihologs?

Psihologs ir tas cilvēks, kura galvenais uzdevums ir  ne tikai atrast un saprast, bet arī izskaidrot patiesos cilvēka šaubu, pārdzīvojumu, emociju un uzvedības cēloņus.

Psihologs ir atbildīgs par to, lai viņa klients (cilvēks, cilvēku grupa vai uzņēmums) noskaidrotu šobrīd esošās problēmas cēloni un spētu to patstāvīgi atrisināt.

Kā tiek pavadīta viņa ikdiena?

Psihologa ikdiena tiek pavadīta aktīvā komunikācijā ar klientu, lai noteiktu viņa esošo problēmu, emociju vai uzvedības cēloņus. Viņa mērķis ir panākt to, lai cilvēks atrisinātu savas problēmas vai to sekas, bet arī tās atrisinātu to cēloņa līmenī.

Psihologs un socionika

Daudziem šķiet vilinoša iespēja studēt nozari, kurā nav nepieciešams apgūt matemātiku, tomēr ne visi spēj savu ikdienu pavadīt nepārtraukti uzklausot un analizējot citu cilvēku problēmas. Kādam pietrūkst pacietības, bet kāds par citu cilvēku problēmām domā pārāk daudz. Kādām prasmēm ir jāpiemīt cilvēkam, lai viņš nepapildinātu bezdarbnieku loku un kļūtu par veiksmīgu psihologu?

No socionikas viedokļa par lielisku psihologu var kļūt cilvēks, kurš sarunas laikā spēj ne tikai noņemt sarunu biedra pamanāmo uztraukumu, bet arī radīt patīkamu atmosfēru. Visbiežāk mēs iedomājamies, ka viņš ir tas, kurš sarunas laikā spēs parūpēties par noskaņojumu, spēs iedraudzēties ar jebkuru klientu un atrast viņam individuālu pieeju, piemēram, kādam pateiks dažus uzmundrinošus vārdus, kādam joku, bet kādam kādu nedaudz skarbāku vārdu.

Tas ir cilvēks, kuram komunikācija ar citiem patīk un padodas ļoti vienkārši. Viņš priecāsies par iespēju strādāt ar cilvēkiem nevis nesaprotamiem statistikas datiem, matemātiku vai sarežģītiem programmēšanas algoritmiem. Tomēr bailes no matemātikas un psihologa profesijas uztveršana par vienīgo alternatīvu programmētāja amatam negarantē labus rezultātu profesijā.

Psihologam piemīt tāda rakstura iezīme ka spēja klausīties un ieklausīties. Tādēļ viņš priekšroku dos komunikācijai aci pret aci nevis darbam ar vairākiem simtiem cilvēku ikdienā. Viņš vienmēr ir gatavs uzklausīt un palīdzēt cilvēkam. Viņš ir tas, kurš spēj (viņam tas ir jāspēj) citu cilvēku problēmas atstāt savā darba vietā.

Cerams, ka šis nelielais ieskats tajā, kādas ir psihologam nepieciešamās īpašības jeb prasmes, palīdzēja tev izlemt par šīs profesijas piemērotību tavā turpmākajā karjerā un to, vai tieši tev piemīt iepriekš minētās prasmes un rakstura īpašības. Arī turpmāk rakstīsim par katrai profesijai piemērotākajiem cilvēkiem no socionikas viedokļa.

Vēlies kļūt par izcilu nozares ekspertu? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.