Ko darīt, ja profesija nepatīk?

Es neesmu pietiekami jauns, lai zinātu visu / O.Vailds/

Raksta mērķis: noskaidrot to, kādā veidā ir iespējams noskaidrot to, kāda profesija tev ir vispiemērotākā gadījumos, kad izvēlētā profesija tev nepatīk. Paredzamais lasīšanas ilgums: 3-5 minūtes.

Tu jau noteikti esi dzirdējis par to, ka pēdējos gados arvien straujāk paaugstinās jauniešu bezdarbs. Viens no tā iemesliem ir cilvēka interesēm un spējām neatbilstošas profesijas izvēle.

Bieži vien par galveno profesijas izvēles iemeslu kalpo sabiedrības, ģimenes un draugu spiediens. Draugs vēlas kļūt par juristu, kādēļ gan nemācīties kopā? Tomēr bieži vien jau studiju vidū jaunietis saprot to, ka izvēlētajā profesijā viņš nekad nestrādās. Tiek zaudēts gan laiks, gan spēks, gan nauda.

Ja tu atpazīsti savas bažas, tad ir laiks domāt par nozīmīgām pārmaiņām. Ikviens no mums vēlas tādu darbu, kurā pirmdiena ir diena jauniem izaicinājumiem un idejām, bet dienas beigas tiek pavadītas izjūtot gandarījumu par paveikto.

Ko darīt, ja profesija nepatīk?

Atceries to, ka darbā mēs pavadām vienu trešdaļu no mūsu dzīves, tādēļ ir saprotama tava vēlme savu ikdienu pavadīt jēgpilna darbā, kas tev patīk un padodas. Lai nepieļautu kļūdu, kuru nāksies nožēlot, ir ieteicams šim jautājumam veltīt ilgāku laiku. Ko darīt?

Solis nr.1. Padomā par to, kas tev esošajā situācijā (studijās, profesijā vai darbā) patīk. Tev ir jāizdomā vismaz dažas lietas. Kādā veidā tās tu varētu izmantot savā turpmākajā karjerā?

Solis nr.2. Noskaidro savas stiprās puses (ja nezini pajautā vecākiem, draugiem vai kādam citam, kurš tevi ilgstoši pazīst). Padomā, kā tu savas stiprās puses vari izmantot citā profesijā. Pajautā draugiem vai vecākiem objektīvu viedokli par to. Kā dažādos veidos un profesijās ir iespējams izmantot šīs prasmes?

Solis nr.3. Norunā tikšanos ar cilvēkiem, kuri strādā tava izvēlētajā industrijā. Uzzini nedaudz vairāk par industrijas profesijām un to prasībām – nepieciešamajām prasmēm, iemaņām un nepieciešamo pieredzi. pārliecinies par to, ka esi pajautājis arī par to, kā uzsākt darbu profesijā – ar praksi, brīvprātīgo darbu ai asistenta darbu.

Solis nr.4. Izveido karjeras attīstības plānu. Nosaki reālu laiku noteikta mērķa sasniegšanai, piemēram 3-6 mēnešus. Nosaki termiņu un uzsāc darbu. Plāns palīdzes tev saglabāt savu motivāciju strādāt pie pārmaiņu realizēšanas. Neaizmirsti par to, ka mērķim ir jābūt reālistiskam un realizējamam, kā arī tam jāpalīdz izkāpt no tavas komforta zonas.

Solis nr.5. Novērtē savu progresu. Regulāri pārliecinies par to, ka tavas pārmaiņas atbilst tevis noteiktajam termiņam. Ne vienmēr tās būs tādas, kā tu to vēlējies,iespējams būs jāveic neplānotas izmaiņas, tomēr tam ir jātiecas uz tavu mērķi, piemēram, darba atrašanu profesijā.

Profesijas pārmaiņu laiks ir pienācis tagad! Atceries, ka nekad nepienāks ideāls laiks studiju vai profesijas maiņas, jo vienmēr kaut kas negaidīts notiks. Cerams, ka šis nelielais ieskats veidos, kā uzsākt pārmaiņas piemērotas profesijas virzienā palīdzēja tev saprast to, ko darīt tad, ja profesija tev nepatīk.

Neatkarīgi no tā, vai tu esi students vai skolēns tev ir jānotic savam stiprajām pusēm un tās jāizmanto savas karjeras attīstībā. Arī turpmāk rakstīsim par veidiem, kas tev palīdzēs ne tikai izvēlēties profesiju, bet arī atrast piemērotu darba vai prakses vietu. Vai tu jau esi atradis sev piemērotāko profesiju?

Vēlies uzzināt vairāk par profesijas izvēli? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *