Kas ir jāzina pirms darba meklēšanas?

Veiksme ir kļūdīšanās bez entuziasma zuduma /V.Čērčils/

Raksta mērķis: noskaidrot to, kuri faktori ir nopietni jāizvērtē vēl pirms parakstīt darba līgumu un uzsākt darbu sevis izvēlētajā profesijā. Paredzamais lasīšanas ilgums: 3-5 minūtes.

Tu jau noteikti esi dzirdējis par to, ka liela daļa Latvijas iedzīvotāju par vienu no galvenajiem šī gada uzdevumiem uzskata darba maiņu.

Nereti arī pieredzējuši darbinieki meklējot darbu neiedziļinās darba līgumā, bet vēlāk nožēlo, jo nesaņem solīto gaidīto – algu, brīvdienas, atvaļinājumu un pat darba pienākumi izrādās citi, tie, kas nepatīk un nepadodas. Kuras ir galvenās lietas, kam jāpievērš uzmanība pirms darba līguma parakstīšanas?

Amats un Tava atbildība

Amats un tā atbildība ir svarīgi faktori, kurus noskaidrot vēl pirms profesijas un darba izvēles, jo tie skaidri nosaka to, ko tavs darba devējs drīkst prasīt, bet ko nedrīkst prasīt. Jo plašāks amata apraksts, jo lielāku elastību dod darba devējam jaunu pienākumu izveidē.

Tev ir jāpārbauda, vai tev piedāvātais amata apraksts atbilst tam, kuru tu izlasīji darba sludinājumā, piemēram, pieteicies par grāmatveža asistentu, bet patiesībā esi biroja administrators. Padomā par to, vai tas neietver pienākumus, kurus tu nevēlētos darīt. Neaizmirsti pārliecināties arī par amata nosaukumu.

Darba vieta

Mūsdienās ir iespējams strādāt gan klātienē (ofisā), gan attālināti (no mājām), gan doties komandējumos un ne pēc paša velēšanās mainīt biroja atrašanās vietu. Ja Tu vienojies par darbu no mājām, komandējumiem vai kādu konkrētu tavas darba vietas adresi, tam ir jābūt atspoguļotam tev iedotajā līgumā.

Alga, bonusi un citi labumi

Kurš gan par to nedomā? Pārliecinies par to, ka līgumā ir uzrakstīts tieši tas pats par ko Tu un Tavs darba devējs vienojāties. Pārliecinies, ka līguma ir ietverts algas apmērs vai stundu tarifa likme, papildus samaksa par labiem rezultātiem, citi labumi, piemēram, veselības apdrošināšana, apmaksāts mobilais tālrunis, apmaksāts transports vai dienesta auto. noskaidro, vai prēmijas ir garantētas vai ir atkarīgas no rezultāta. Ja tās ir atkarīgas no darba rezultāta līgumā ir jābūt aprakstītam, kādos gadījumos to ir iespējams sasniegt.

Darba laiks

Nekad nepiekrīti tādam darba laikam, kuru tu vēlāk nožēlosi. kāds būs tavs darba laiks – elastīgs, maiņās vai noteikts? Ja tev būs jāstrādā maiņās, vai tev būs jāstrādā vakaros un brīvdienās? Ja jā, kurās dienās un cik ilgi?  pārliecinies par to, vai tev nebūs jāstrādā “tik ilgi, līdz darbs būs pabeigts”. Tas nozīmē nebeidzamas virsstundas. Neaizmirsti pārliecināties par to, vai līgumā ir noteikts tas, vai tev būs jāstrādā virsstundas. Ja jā, vai tās ir apmaksātas?

Atvaļinājums

Uzsākot darbu uzņēmumā tu ne vienmēr nevari doties brīvdienās tad, kad tu vēlies. Ja darba līguma ir paredzēti ierobežojumi par atvaļinājuma laiku, tev ir jānoskaidro:

  • Kad sākas atvaļinājumu piešķiršanas laiks? Pirmajā darba gadā tev visticamāk atvaļinājumu piešķirs tad, kad to varēs vai otrajā gadā. atceries, likums nosaka to, ka pēc pirmā pusgada tev ir iespējams paņemt atvaļinājumu, bet katru gadu tev ir tiesības doties atvaļinājumā.
  • Noskaidro, kurā gada laikā vai mēnesī nav ieteicams doties atvaļinājumā? Piemēram, Ziemassvētkos, kad ir aktīvs darba laiks.
  • Vai ir iespējams atvaļinājumu sadalīt vairākās daļās, neizņemt vai pārcelt uz nākamo gadu?
Darba devēja noteiktie ierobežojumi

Ir ļoti viegli uzķerties uz āķa parakstot jaunu darba līgumu, tikpat bieži par ierobežojumiem darbinieks uzzina tikai pēc darba maiņas. Visizplatītākie ierobežojumi attiecas uz iegūtās informācijas neizpaušanu, aizliegumu strādāt vairākās darba vietās, aizliegumu strādāt noteiktu laika periodu (visbiežāk sešus mēnešus) pie uzņēmuma konkurenta, kā arī aizliegumu izmantot iegūto informāciju par klientiem. to, kādas ir sekas šādiem pārkāpumiem nosaka darba līgums.

Pārbaudes laiks

Viens no visnozīmīgākajiem faktoriem, kuriem ir jābūt iekļautiem tavā darba līgumā ir pārbaudes laiks. Pārliecinies par to, ka pārbaudes laiks nav pārāk īss vai pārāk garš. Visbiežāk pārbaudes laika ilgums svārstās no vienam līdz trim mēnešiem. Pārāk garš vai pārāk īss pārbaudes laiks Tev nesniegs stabilitāti.

Cerams, ka šis nelielais ieskats dažos faktoros, kuri ir jāpārbauda pirms jauna darba uzsākšanas palīdzēja tev saprast to, ka arī pēc profesijas izvēles un apgūšanas ir arī citi faktori, kuri nosaka profesijas piemērotību. Tie ir amata nosaukums, darba laiks, alga, kā arī dažādi darba devēja noteiktie ierobežojumi. Ja kāds no šiem faktoriem tev ilgtermiņā neapmierina, visticamāk ir izvēlēta nepiemērota profesija. Vai tu jau esi veicis pārdomātu profesijas izvēli?


Lasīt vairāk: karjera


Saistītie raksti:

Vēlies uzzināt vairāk par profesijas izvēli? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *