Kas ir iracionalitāte?

iracionalitāte

“Neko nemainot nekas nemainās” – Tony Robbins

Raksta mērķis: saprast to, kas ir iracionalitāte, kādēļ ir svarīgi noteikt savu piederību pie iracionālajiem tipiem un to, kā šo informāciju pielietot turpmākajā dzīvē un karjeras izvēlē. Paredzamais lasīšanas ilgums: 3-5 minūtes.

Vai tu esi ievērojis, ka cilvēki tev apkārt uztver dzīvi un tās ritmu dažādi – vieni bezrūpīgi plūst pa straumi aģitējot moto “viss plūst un mainās”, bet citi rūpīgi plāno savu dienu un to, kā sasniegs savu izvirzīto mērķi. Ja iepriekšējā reizē uzzināji, kas ir racionālis, tad šoriez ir vērts uzzināt vairāk par tiem, kurus dēvē par iracionāļiem. Kas viņi tādi ir?

Iracionālie tipi, galvenokārt, ir cilvēki, kas orientējas uz to, ko viņi uztver. Viņi ir elastīgāki savos uzskatos. Iracionālim ir viegli novirzīties no sākotnējā mērķa un pielāgoties realitātei. Bieži vien iracionālim nav viens, bet vairāki mērķi, kurus viņš ir gatavs izmantot atkarībā no situācijas. Par katastrofu var kļūt centieni šo cilvēku piespiest detalizēti, pa punktiem plānot savu ikdienu, veicamos uzdevumus un noorganizēt tikšanos.

Kā atpazīt – izskats?

Visbiežāk iracionāļa figūra ir tikpat plūstoša kā viņa dzīvesveids, pleci ir nedaudz slīpi, ir novērojamas plūstošas un nenoteiktas kustības. Iracionālis nespēj ilgstoši sēdēt vienā pozā, viņam ir nepieciešamas pārmaiņas, viņa ķermenis ir elastīgs, to ir iespējams saliekt ļoti interesantās pozās. Iracionālis strādā ar mainīgu darba tempu un kvalitāti, spēj ātri pielāgoties jauniem apstākļiem un negaidītai plānu maiņai. .

Uzvedība

Iracionāļa emocijas ir nestabilas, viņa noskaņojums dienas laikā vairākkārtīgi var mainīties no priecīga uz melanholisku bez acīmredzama iemesla. Viņš neprot vadīt savas emocijas un pašsajūtu, tādēļ pozitīvo emociju pieplūdumā spēj izdarīt daudz vairāk nekā ierasts, bet emociju kritiskajā punktā viņa darbaspējas strauji samazinās.

Iracionālis sarunas laikā bieži vien novirzās no temata un aizmirst savu sākotnējo domu. Tagadni uztver kā vienotu veselumu, viņa redzeslokā atrodas savstarpēji nesaistīti fakti, notikumi un objekti. Nozīmīga ir vizuālā uztvere, žesti un pieskārieni.

Iracionāļi vienmēr ir gatavi pārmaiņām sabiedrībā, viņi mainās kopā ar pasauli. Haoss un neizpratne viņus nebiedē tik ļoti kā noteikti pienākumi un viņu brīvības ierobežošana. Iracionāļi ir cilvēki, kuri dzīves laikā līdz ar interesēm var pilnībā mainīt savu profesiju un nodarbošanos


Papildus materiāli:
Socionika mācību procesā
Kas ir racionalitāte?
Socionika karjeras izvēlē – racionalitāte un iracionalitāte


Vēlies pārliecinaties, vai tu esi iracionālis? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.