Interjera dizaineris

Raksta mērķis: sniegt priekšstatu par interjera dizainera ikdienas pienākumiem, atbildību, nepieciešamajām zināšanām un izaugsmes iespējām. Izvēloties profesiju mēs bieži vien neko nezinām par tās ikdienu. Lai nepiedzīvotu vilšanās sajūtu, iepazīsti interjera dizainera profesiju un tās ikdienu.

Interjera dizaineris ir tas cilvēks, kura galvenais uzdevums ir izveidot funkcionālu, drošu un estētisku telpu pamatojoties uz izvirzītajām prasībām no klienta puses, kā arī to papildināt ar dažādiem dekoratīvajiem elementiem, piemēram, krāsām, apgaismojumu un dažādiem dekoratīvajiem  priekšmetiem.

Gandrīz par katru profesiju ir dzirdēti dažādi mīti, kas liek mums padomāt, cik labi vai, tieši pretēji, slikti ir strādāt šajā profesijā. Izplatītākie mīti par interjera dizaineri:
– interjera dizains ir tikai sieviešu profesija;
– interjera dizainera darbu var veikt ikviens bez zināšanām;
– interjera dizaineris ir radošs un neparedzams.

Ja tu līdz šim esi domājis, ka interjera dizaineris ir tas cilvēks, kurš bez jebkādām zināšanām radoši, uz vietas izveido nebaudāmu dizainu, tu maldies. Ieskatīsimies, kāda ir profesionāla interjera dizainera ikdiena, nepieciešamās prasmes un darba specifika.

DARBA SPECIFIKA

Darba specifika: darbs telpās, darbs izbraucienos.
Komunikācijas specifika:  darbs individuāli vai komandā.
Nepieciešamās prasmes un rakstura īpašības:
– Spēja orientēties uz detaļām;
– Labas komunikācijas prasmes;
– Spēja kvalitatīvi darīt vairākus darbus vienlaicīgi;
– Radošums;
– Zināšanas psiholoģijā, problēmu risināšanas prasmes;
– Izpratne par dizainu (talants un tehniskās prasmes);
– Koncentrēšanās spējas;
– Spēja savu darbu balstīt uz iepriekšējo pieredzi.

Interjera dizainera ikdiena

Interjera dizainera ikdiena tiek pavadīta aktīvā sadarbībā ar arhitektiem, inženieriem un būvniekiem, lai noteiktu izvēlētās telpas funkcionalitāti, izskatu un nepieciešamo mēbeļu izmēru. Interjera dizaineris veido skices, dažas no tām var būt zīmētas ar roku, tomēr lielākoties skiču veidošanai tiek izmantota CAD programmatūra.

Daudzi interjera dizaineri specializējas noteiktu telpu dizainā (piemēram, dzīvojamo māju dizainā, restorānu, viesnīcu vai slimnīcu dizainā). Daži dizaineri strādā mēbeļu dizaina jomā, lai palīdzētu klientam pilnveidot jau esošo telpas interjeru.

Interjera dizaineris var veidot arī būvniecībai paredzētus plānus, skices un dizainu. Tas var ietvert, piemēram, stāvu plānus, elektrības vadu plānu vai citus tehniskos dokumentus, kas ir nepieciešami būvniecībai.

Daudzi interjera dizaineri strādā pilnu laiku. Tomēr viņiem var rasties nepieciešamība pielāgot savu darba dienu klienta noteiktajiem termiņiem un vajadzībām, tiekoties ar klientiem gan darba dienu vakaros, gan brīvdienās. Viņi bieži vien dodas arī uz klienta projekta atrašanās vietu.

Interjera dizainera darba pienākumi:
– jaunu klientu projektu meklēšana un piedāvājuma sagatavošana;
– projekta mērķa un klienta prasību nodefinēšana;
– telpas cilvēkietilpības noteikšana;
– primāro skiču izveide (piemēram, elektrības vadu izvietojums);
– krāsu, mēbeļu, dekorāciju, materiālu specifikas un skaita noteikšana;
– gala skices izveidošana izmantojot programmatūru;
– noteikt projekta izpildes termiņu un aprēķināt nepieciešamās izmaksas;
– materiālu pasūtīšana un pārliecināšanās par pareizu darba izpildi;
– klienta apmeklēšana, lai pārliecinātos par klienta apmierinātību.

Interjera dizaineris ir atbildīgs par to, lai klients pēc projekta realizēšanas noteiktajā termiņā savā īpašumā vai lietošanā iegūtu viņam nepieciešamās funkcionalitātes, drošības un estētikas prasībām atbilstošu telpu.

Lai kūtu par interjera dizaineri ir jāņem vērā fakts, ka liela daļa darba devēju vēlēsies, lai tev būtu vismaz bakalaura grāds, kas ir saistīts ar interjera dizainu. Tikai 4% interjera dizaineru strādā savā profesijā. Klienti visbiežāk ir uzņēmumi, kuriem ir nepieciešama ilgtermiņa sadarbība vai klienti ar augstiem ienākumiem, kuri paši nevelas veidot savas mājas, dzīvokļa vai ofisa dizainu.

Konkurence šajā nozarē ir nežēlīga, tādēļ galvenais uzsvars nozarē tiek likts uz darba pieredzi par bonusu uzskatot izglītību nozarē, tādēļ ir nepieciešams paralēli studijām meklēt iespēju asistēt kādam pieredzējušam kolēģim vai piedalīties dažādos projektos.

Izaugsmes iespējas ir tas jautājums, kuru ir lietderīgi saprast vēl pirms darba uzsākšanas. Kādas ir izaugsmes iespējas? Vai man būs iespēja izmantot apgūto darot citu darbu?

Ja tava sirdslieta ir vadīšana, tu vari kļūt par sava dizaina salona īpašnieku un izvēlēties sevi interesējošu specializāciju, piemēram, dzīvojamo istabu vai biroju dizaina projektu izstrādi. Ja tevi interesē būvniecība savas zināšanas vari pielietot arhitekta karjerā.

Ja uzskati, ka profesija tevi ir ieinteresējusi, zemāk aplūko to, kur studēt un iegūt papildus informāciju, lai kļūtu par profesionālu interjera dizaineri jau tuvākajā nākotnē.

Studiju programmas:
– EKA – Profesionālā bakalaura studiju programma Interjera dizains
– RTA – profesionālā bakalaura studiju programma Interjera dizains
– LiepU – profesionālā bakalaura studiju programma Dizains
– DU – 2.līmeņa studiju programma Māksla
– LU – bakalaura studiju programma Māksla

Kursi izaugsmei:
– Rhodec – Online Interior Design Courses
– ALISON – Diploma in Multimedia Development
– Decorating Studio  – Free Decorating Your Home Online Course
– Lynda.com – Interior design

Blogi, kuriem stilīgi sekot:
Amber Interiors
Coco Kelley
EyeSwoon
Old Brand New
Coco Lapine Design
Savvy Home
Lark & Linen
Wit + Delight
Apartment 34
Style by Emily Henderson
Black. White. Yellow
The Cozy Minimalist
Decorology

Cerams, ka šis nelielais ieskats profesijas pasaulē palīdzēja tev saprast, vai tieši šī ir tava sapņu profesija, kurā vēlies attīstīties. Vai tu spēj iedomāties savu ikdienu pavadot gaumīgu interjera ideju izstrādē?

Vēlies kļūt par kādas nozares ekspertu? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.