Dīdžejs

Dīdžejs

Raksta mērķis: sniegt priekšstatu par dīdžeja ikdienas pienākumiem, atbildību, nepieciešamajām zināšanām un izaugsmes iespējām. Izvēloties profesiju mēs bieži vien neko nezinām par tās ikdienu. Lai nepiedzīvotu vilšanās sajūtu, iepazīsti dīdžeja profesiju un tās ikdienu.

Dīdžejs ir tas cilvēks, kura galvenais uzdevums ir atskaņot mūziku ārpus radio stacijām, piemēram, klubos, pilsētu svētkos, pasākumos vai izbraucienos. Viņam ir jāpārliecinās par to, ka reklāmas vai komentāri tiek atskaņoti tam paredzētajā laikā.

Gandrīz par katru profesiju ir dzirdēti dažādi mīti, kas liek mums padomāt, cik labi vai, tieši pretēji, slikti ir strādāt šajā profesijā. Izplatītākie mīti par dīdžeju:
– DJ darba laiks ir 4-5 stundas pasākumu laikā;
– DJ darbs ir nepieciešams tikai lielos klubos, pasākumos un radio;
– darbam nav nepieciešami nekādi ieguldījumi, nāc un spēlē!

Ja tu līdz šim esi domājis, ka dīdžejam maksā par to, ka viņš skaisti ar austiņām izskatās ballītes laikā, tu maldies. Ieskatīsimies, kāda ir profesionāla dīdžeja ikdiena, nepieciešamās prasmes un darba specifika.

darba specifika

Darba specifika: nenormēts darba laiks, darbs telpās vai izbraucienos.
Komunikācijas specifika:  darbs individuāli.
Nepieciešamās prasmes un rakstura īpašības:
– Komunikācijas un argumentācijas prasmes;
– Zināšanas par jaunākajām mūzikas tendencēm;
– Prasme izmantot mūzikas pēcapstrādes programmas;
– Aktīvās klausīšanās spējas;
– Orientēšanās uz detaļām;
– Stresa noturība;
– Koncentrēšanās spējas;
– Pašmotivētība un proaktivitāte.

Dīdžeja ikdiena

Dīdžeja ikdiena tiek pavadīta mūzikas ierakstu sagatavošanā un atskaņošanā radiostacijās, ballītēs vai pasākumos.  Viņa darba pienākumi ir atkarīgi no nodarbinātības veida un specializācijas, piemēram, hip hop, roks, džezs, reps u.c.

Cilvēkiem, kuri vēlas kļūt par dīdžeju nav nepieciešama specifiska izglītība, bet gan vēlēšanās, prasmes un kontakti. Par visvērtīgāko tiek uzskatīta praktiskā darba pieredze, tādēļ daudzi dīdžeji ārzemēs savu karjeru sāk augstskolu radio stacijās.

Tas ir sezonāla rakstura darbs, visbiežāk ir jāstrādā svētkos un dažādu pasākumu laikos. Daudzi dīdžeji strādā kā pašnodarbinātas personas, tādēļ darba laiks un apjoms iepriekš var nebūt paredzams.

Dīdžeja darba pienākumi:
– Pārzināt jaunākās mūzikas tendences;
– Nodrošināt atbilstošu mūziku pasākumu vai ētera laikā;
– Izstrādāt mūzikas playlistes;
– Ieinteresēt un iesaistīt klausītājus;
– Atskaņot mūziku;
– Miksēt mūzikas ierakstus.

Dīdžejs ir atbildīgs par to, lai pareizajā vietā, pareizajā laikā un pareizajā kvalitātē tiktu atskaņoti īpaši mērķauditorijas vajadzībām sagatavoti mūzikas ieraksti.

Izaugsmes iespējas ir tas jautājums, kuru ir lietderīgi saprast vēl pirms studiju un darba uzsākšanas. Kādas ir izaugsmes iespējas? Vai man būs iespēja izmantot apgūto darot citu darbu?

Veiksmīgs klubu dīdžejs var turpināt savu karjeru mūzikas producēšanā un izdevniecībā, klubu reklamēšanā vai mūzikā. Ja tava sirdslieta ir vadīšana, tu pats vari kļūt par savas mūzikas izdevniecības vai ierakstu uzņēmuma īpašnieku.

Dīdžeja profesija tiek apgūta tikai praktiskā darbā, nav īpašu prasību attiecībā uz izglītību. Ja uzskati, ka profesija tevi ir ieinteresējusi, zemāk aplūko to, kur iegūt papildus informāciju, lai kļūtu par profesionālu dīdžeju jau tuvākajā nākotnē.

Mācību vietas:
DJ skola
Ritma Institūts

Kursi izaugsmei:
– DJ Tutor – Video DJ tutorials
– DJ Courses Online – DJ from A to Z
– Pyramind – DJ 101 Course
– DJ Master Course – Professional Online DJ Training

Blogi, kuriem stilīgi sekot:
DJ TechTools
SmashTechClub
DJwork
Digitaldjtips
DJ Happy
DJ Sounds
The Nerdy DJ

Cerams, ka šis nelielais ieskats profesijas pasaulē palīdzēja tev saprast, vai tieši šī ir tava sapņu profesija, kurā vēlies attīstīties. Vai tu spēj iedomāties savu ikdienu pavadot svētku noskaņas radīšanā?

Vēlies kļūt par kādas nozares ekspertu? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.