Animators

Raksta mērķis: sniegt priekšstatu par animatora ikdienas pienākumiem, atbildību, nepieciešamajām zināšanām un izaugsmes iespējām. Izvēloties profesiju mēs bieži vien neko nezinām par tās ikdienu. Lai nepiedzīvotu vilšanās sajūtu, iepazīsti animatora profesiju un tās ikdienu.

Animators ir tas cilvēks, kura galvenais uzdevums ir izveidot vairākus savstarpēji saistītus attēlus jeb kadrus, kas kopā rada attēlu kustību imitāciju jeb animāciju. Attēli tiek veidoti tos veidojot digitāli vai zīmējot ar roku, ka arī izmantojot modeļus un lelles.

Gandrīz par katru profesiju ir dzirdēti dažādi mīti, kas liek mums padomāt, cik labi vai, tieši pretēji, slikti ir strādāt šajā profesijā. Izplatītākie mīti par animatoru:
– lai kļūtu par animatoru, nepieciešams maģistra grāds mākslā;
– animators visu dienu zīmē dažādus attēlus;
– darbam nav nepieciešami nekāda pieredze.

Ja tu līdz šim esi domājis, ka animators ir tas cilvēks, kurš veido bērnu multfilmas bez jebkādām zināšanām un entuziasma, tu maldies. Ieskatīsimies, kāda ir profesionāla animatora ikdiena, nepieciešamās prasmes un darba specifika.

Darba specifika

Darba specifika: nenormēts darba laiks, darbs telpās.
Komunikācijas specifika:  darbs individuāli vai komandā.
Nepieciešamās prasmes un rakstura īpašības:
– Spēja orientēties uz detaļām;
– Labas komunikācijas prasmes;
– Spēja kvalitatīvi darīt vairākus darbus vienlaicīgi;
– Interese par darbu;
– Zināšanas psiholoģijā;
– Izpratne par dizainu (talants un tehniskās prasmes);
– Koncentrēšanās spējas;
– Spēja savu darbu balstīt uz iepriekšējo pieredzi.

Animatora ikdiena

Animatora ikdiena tiek pavadīta 2D animācijas, 3D animācijas vai datora ģenerētas animācijas modelēšanā jeb veidošanā. Animatora darba rezultāts tiek balstīts uz viņa talantu, tomēr arvien nozīmīgāku lomu ieņem arī tehnoloģiskās prasmes.

Animācijas radīšanas process sevī ietver vairākus posmus, tostarp ideju ģenerēšanu, animācijas izveidi un koriģēšanu. Visbiežāk šī speciālista darba laiks ir pilna slodze (40h nedēļā), tomēr tad, kad tuvojas darbu izpildes termiņš, ir nepieciešams strādāt papildus, arī brīvdienās.

Animatora profesija visbiežāk ir uz projektiem balstīta profesija. Lielākā daļa šīs profesijas pārstāvju strādā attālināti. Tā ir globāla industrija, tādēļ animatori strādā arī pie ārvalstu projektiem. Šī nozare ir atvērta jebkuras profesijas pārstāvjiem, tomēr labāk, ja iegūtā profesija ir saistīta ar mākslu vai dizainu. ir nepieciešams ari talants konkrētajā animācijas veida, piemēram, komēdijā, mūzika vai dziedāšanā.

Animatora darba pienākumi:
– sadarbība ar klientu un viņa animācijas koncepcijas izveide;
– scenārija, skiču un objektu izveide izmantojot dažādus materiālus;
– izveidotā animācijas prototipa ievietošana noteiktā laika grafikā;
– rūpīga vizuālo materiālu, skaņas un specefektu izveide;
– sadarbība ar dažādiem speciālistiem;
– proaktīva ideju pārdošana un finansējuma piesaiste.

Animators ir atbildīgs par to, lai noteiktajā termiņā un atbilstošā kvalitātē tiktu izpildīts klienta pasūtījums. profesijā valda ļoti liela konkurence, tādēļ animatoram, lai varētu konkurēt, ir nepieciešamas gan labas klientu atsauksmes, gan plašs portfolio.

Izaugsmes iespējas ir tas jautājums, kuru ir lietderīgi saprast vēl pirms darba uzsākšanas. Kādas ir izaugsmes iespējas? Vai man būs iespēja izmantot apgūto darot citu darbu?

Daudzi animatori karjeru uzsāk kā animāciju studijas īpašnieki, bet vēlāk cenšas uzsākt darbu kādā uzņēmumā jaunākā speciālista amatā (ārzemēs). vecāko animācijas speciālistu darbs ir saistīts ar personāla vadīšanu un dažādu dokumentu noformēšanu. Karjeras izaugsme tiek veicināta pateicoties ieguldītajam darbam.

Animatora profesija tiek apgūta tikai praktiskā darbā, nav īpašu prasību attiecībā uz izglītību. Ja uzskati, ka profesija tevi ir ieinteresējusi, zemāk aplūko to, kur iegūt papildus informāciju, lai kļūtu par profesionālu animatoru jau tuvākajā nākotnē.

Kursi izaugsmei:
– OnlineTeach – FlashAnimation
– ALISON – Diploma in Multimedia Development
– FutureLearn – ExploreAnimation
– Animation Apprentice – Animation School Online

Blogi, kuriem stilīgi sekot:
Temple of the Seven Golden Camels
The 11 Second Club
Animation Insider
Animation Forum
Deja View
Animator Island
Cartoon Brew
ASIFA-Hollywood Animation Archive
Animation World Network
TAG Blog
Animated Views
11 Second Club
Drawn

Cerams, ka šis nelielais ieskats profesijas pasaulē palīdzēja tev saprast, vai tieši šī ir tava sapņu profesija, kurā vēlies attīstīties. Vai tu spēj iedomāties savu ikdienu pavadot domu vizualizēšanā?

Vēlies kļūt par kādas nozares ekspertu? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.