Algots darbs – iespējas un draudi

Algots darbs - iespējas un draudi

Kvalitāte ir svarīgāka par kvantitāti /Steve Jobs/

Raksta mērķis: noskaidrot to, kas ir algots darbs un kādas iespējas un draudi paveras izvēloties šo nodarbinātības veidu. Paredzamais lasīšanas ilgums: 3-5 minūtes. 

Tu jau noteikti esi pamanījis to, ka sabiedrībā bieži vien gan pēc ienākumiem, gan darba apjoma un citiem potencialājiem labumiem tiek salīdzināts uzņēmējs ar algotu darbinieku. Kas ir jāzina pirms kļūt par algotu darbinieku?

kas ir algots darbinieks?

Algots darbinieks ir persona, kas uz noslēgtā darba līguma pamata veic kādu darbu cita īpašnieka saimniecībā, uzņēmumā vai iestādē un saņem par to atlīdzību algas veidā.

priekšrocibas

Kā jau katram nodarbinātības veidam arī algotam darbam ir zināmas daudzas priekšrocības kā, piemēram, stabilitāte, noteikts atbildības un komforta līmenis.

Stabilitāte. Strādājot algotu darbu tev nav jāuztraucas par to, vai tu saņemsi darba algu un visus bonusus laicīgi. Tu vari justies droši par to, ka arī rīt tev būs darbs un plānot savu nākotni.

Ierobežota atbildība. Tu esi atbildīgs tikai par savu darba pienākumu rūpīgu un kvalitatīvu izpildi. Tev nav jādomā par dažādām izmaiņām, pārmaiņām un šķēršļiem, kuri ir jāpārvar, lai uzņēmums, kurā tu strādā attīstītos, būtu stabils un drošs.

Komforts. Jau uzsākot darbu tev tiek piedāvāti ērti darba apstākļi, lieliska uzņēmuma atrašanās vieta, infrastruktūra. Tev nav jādomā par visu nepieciešamo darbam, tev tiek nodrošināti gan nepieciešamie materiāli, gan motivējoša vide.

trūkumi

Tomēr, lai arī priekšrocības, kuras var iegūt strādājot kā algotam darbiniekam šķiet gana vilinošas, šim nodarbinātības veidam ir arī daudzi trūkumi, piemēram, brīvības ierobežošana, noteikti algas griesti un noteiktu prasību izpilde.

Brīvība. Strādājot algotu darbu ir jārēķinās, ka tikai 10% uņēmumu piedāvā elastīgu darba laiku, pārējie ir noteikuši stingras prasības, kad, kur un cik ilgi tev ir jāatrodas darbā un jāpilda savi darba pienākumi.

Algas ierobežojums. Strādājot tev tiek noteikta alga, kura visbiežāk vairākus gadus ir nemainīga. Tev ir jāsaprot, ka pat strādājot virsstundas darba nedēļas apmērā, tu nenopelnīsi vairākus desmitus tūkstošus mēnesī.

Noteiktu prasību izpilde. Strādājot uzņēmumā X tev ir jāizpilda visi darba uzdevumi tādā veidā, kā to ir paredzējis un noteicis vadītājs. Ja visi darbinieki izmanto noteiktas tehnoloģijas, tev arī ir jādara tāpat, pat, ja tas šķiet bezjēdzīgi un lieki.

Iespējas un draudi

Kļūstot par algotu darbinieku tu iegūsti stabilitāti, iespēju plānot savu nākotni un komfortu, tomēr tev ir jārēķinās ar to, ka tavs darba laiks, pienākumi, atbildība un darba metodes būs noteiktas jau iepriekš un tev nav tiesību tās mainīt tad, kad tu to vēlies.

Cerams, ka šis nelielais ieskats šī nodarbinātības veida piedāvātajās iespējās un trūkumos deva iespēju tev saprast vai tieši šis ir tev piemērotākais nodarbinātības veids.

Vēlies uzzināt vairāk par dažādiem nodarbinātības veidiem? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.