Aktieris

Profesijas ikdiena - aktieris

Raksta mērķis: sniegt priekšstatu par aktiera ikdienas pienākumiem, atbildību, nepieciešamajām zināšanām un izaugsmes iespējām. Izvēloties profesiju mēs bieži vien neko nezinām par tās ikdienu. Lai nepiedzīvotu vilšanās sajūtu, iepazīsti aktiera profesiju un tās ikdienu.

Aktieris ir tas cilvēks, kura galvenais uzdevums ir pēc garas darba dienas vai nedēļas izklaidēt cilvēkus, jautrā, komiskā vai nopietnā veidā.

Gandrīz par katru profesiju ir dzirdēti dažādi mīti, kas liek mums padomāt, cik labi vai, tieši pretēji, slikti ir strādāt šajā profesijā. Izplatītākie mīti par aktieri:
– lai kļūtu par aktieri ir nepieciešami tikai kontakti;
– aktierim ir vajadzīga tikai darba prasme, nevis iemaņas;
– viena veiksmīga loma nodrošina veiksmīgu karjeru visai dzīvei.

Ja tu līdz šim esi domājis, ka aktieris ir cilvēks, kurš bez jebkadām prasmēm spēj aizraut skatītājus, tu maldies. Ieskatīsimies, kāda ir profesionāla aktiera ikdiena, nepieciešamās prasmes un darba specifika.

DARBA SPECIFIKA

Darba specifika: darbs telpās, darbs izbraucienos, darbs brīvā dabā.
Komunikācijas specifika: darbs komandā, darbs individuāli.
Nepieciešamās prasmes un rakstura īpašības:
– Komunikācijas prasmes;
– Pārliecināšanas prasmes;
– Spēja iejusties lomā, atdarināt;
– Spēja uzklausīt kritiku;
– Spēja ievērot instrukcijas;
– Stresa noturība;
– Improvizācijas prasmes;
– Dejošanas, dziedāšanas;
– Spēja strādāt komandā un individuāli.

Aktiera darba ikdiena

Aktieri ir cilvēki, kuri iejūtas dažādās lomās, piedalās TV raidījumos, filmās un seriālos. Viņš ir atbildīgs par to, lai uzticētā loma būtu  kvalitatīvi atspoguļota skatītājiem tā, kā to ir vēlējies režisors.

Aktiera uzdevums ir atdzīvināt savu lomu izmantojot balsi, ārējo izskatu, uzvedību, žestus un kustību. Viņi var strādāt teātros, filmās, seriālos, pasākumu aģentūrās vai citās iestādēs, kurās ir nepieciešams cilvēks ar aktiera prasmēm.

Pēc lomas apstiprināšanas aktiera uzdevums ir iemācīties režisora noteikto tekstu, žestus, mīmiku un kustības. Teātros šis process notiek nedaudz ilgāk nekā raidījumu, TV un filmu veidošanā.

Režisors iesaka to, kā “atdzīvināt” lomu, tādēļ bieži vien aktieriem ir jāmaina sava balss, kustības, žesti, mīmika un dažreiz pat ārējais izskats. Viņiem ir jāiemācās izmantot dažādi rekvizīti un bez ierunām jāvelk dažādi neierasti apģērbi.

Aktiera darba pienākumi:
– Sagatavoties lomai;
– Palīdzēt sagatavoties arī tiem kolēģiem ar kuriem jāstrādā komandā;
– Iniciatīva un ierosinājumi veiksmīgākai lomas atspoguļošanai;
– Uzstāšanās auditorijas priekšā;
– Balss ierakstu sagatavošana (ja nepieciešams);
– Sagatavot nepieciešamo apģērbu un aprīkojumu, dekorācijas;
– Piedalīties dažādos pasākumos un reklāmās.

Aktieris ir atbildīgs par to, lai plānotā uzstāšanās izdotos tā, kā ir cerēts. Savas kompetences ietvaros viņam ir jāspēj palīdzēt kolēģiem, kuri ir kļūdījušies tā, lai neviens to nepamanītu. Aktierim nav tiesību kļūdīties izpildījuma laikā.

Tavas izaugsmes iespējas un karjeras potenciāls ir atkarīgs ne tikai no izvēlētās izglītības, bet arī no tavām laika gaitā iegūtajām prasmēm un iemaņām. Ja tava sirdslieta ir vadīšana, tad tu vari kļūt par producentu vai teātra, radošā uzņēmuma direktoru. Bet, ja tevi interesē reklāmas, vari kļūt par modeli vai reklāmas tekstu ierunātāju.

Ja uzskati, ka profesija tevi ir ieinteresējusi, zemāk aplūko to, kurās mācību iestādēs vari apgūt šo profesiju, kā arī to, kur iegūt papildus informāciju, lai kļūtu par profesionālu aktieri jau tuvākajā nākotnē.

Jāatzīst, ka, lai kļūtu par aktieri tev ir iespēja studēt tikai vienā studiju programmā, vienā augstākās izglītības iestādē – Kultūras akadēmijā. Uzņemšana studiju programmā notiek reizi dažos gados, tādēļ šim solim ir jābūt pārdomātam.

Blogi, kuriem stilīgi sekot:
Andrew Wood Acting Studio Blog
MikesFilmTalk
Cranky Actress Blog
Inside the Actor’s Studio Apartment
An Actor’s Life
The Secret Life of an Actress
Thomas O’Rourke An Actor’s Life
Taste of Ginger
Los Angeles Acting Blog

Cerams, ka šis nelielais ieskats profesijas pasaulē palīdzēja tev saprast, vai tieši šī ir tava sapņu profesija, kurā vēlies atīstīties. Vai tu spēj iedomāties savu ikdienu pavadot darbā, kurā tu neesi tu pats, bet kāds cits?

Vēlies kļūt par pieprasītu kādas nozares profesionāli? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.