4 padomi, kā atrast darba vai prakses vietu

Tas ir par to, kas tevi pazīst /A.Logesvarans/

Raksta mērķis: noskaidrot to, kādā veidā ir iespējams atrast darba vai prakses vietu neizmantojot klasiskos sludinājumu portālus. Paredzamais lasīšanas ilgums: 3-5 minūtes.

Tu jau noteikti esi dzirdējis par to, ka mūsdienās karjera un karjeras izaugsme vairs nav iedomājama bez kontaktiem. Nav svarīgi, vai tas ir kāds pasniedzējs, kurš var sniegt labu atsauksmi vai ieteikt tevi darbam kādā kolēģu vai paziņu uzņēmumā.

Bieži vien dažādos rakstos ir iespējams lasīt par to, ka labas prakses un darba vietas ir iespējams atrast ar draugu, paziņu vai viņu kontaktu lokā nevis ar tradicionālo sludinājumu portālu palīdzību. Kādos alternatīvos veidos ir iespējams atrast prakses vai darba vietu?

Iniciatīva un došanās uz uzņēmumiem

Tā ir viena no visbiežāk pieļautajām kļūdām, kuru jaunie speciālisti pieļauj gan prakses vietas, gan darba vietas meklēšanā. Lai radītu priekšstatu par sevi kā par nopietnu darba vietas meklētāju ir nepieciešams norunāt tikšanos ar cilvēkiem pirms ir izsludināta darba vai prakses vakance. Tu neriskē izklausīties iedomīgs, neatbilstošs vakancei, jo darba sludinājuma nav. Tu vari jautāt gan pēc padoma, gan atbalsta.

Vissvarīgākais ir nejautāt, vai šajā vai kādā citā uzņēmumā ir pieejama kāda brīva prakses vai darba vakance. Ar to tikšanās noslēgsies. Tev ir jāsaprot, ka tā ir tikšanās, kuras laikā tu vari iegūt informāciju par to, kas notiek nozarē, kādas ir perspektīvas un jauno speciālistu iespējas.

Tikšanās noslēgumā noteikti pajautā, vai ir kaut kas, ko tu vari izdarīt viņu labā. Tikšanās laikā rūpīgi ieklausies sarunu biedra teiktajā, jo gan tu, gan viņš var piedāvāt daudzas interesantas iespējas pat tad, ja tās ir nesaistītas nozares.

Uzņēmumu saraksts

Tev nav jāatrodas kādā pilsētā vai kāds pilsētas iedzīvotājs jāpazīst, lai tu varētu atrast sev nepieciešamos kontaktus. Mēs iesakām izveidot sarakstu ar pilsētā esošiem interesējošiem uzņēmumiem un noteikt to, vai tu pazīsti kādu cilvēku, kurš pazīst kādu, kurš jau strādā šajā uzņēmumā.

Kā viens no veidiem, kā atrast nepieciešamos kontaktus ir sameklēt uzņēmuma darbinieku profilu portālā Linkedin. Izvēlies valsti, uzņēmumu un amata nosaukumu. Lieliski, ja kāds no darbiniekiem ir absolvējis augstskolu, kurā tu pašlaik studē vai esi absolvējis.

Informācija par tevi kā darba meklētāju

Ja tu pašlaik aktīvi meklē prakses vai darba vietu, dari to zināmu interneta vidē. Ja tev ir Linkedin profils, pilnveido to, bet ja vēl nav tad izveido. Tu vari gan izveidot bezmaksas CV sludinājumu portālos, piemēram, cv.lv vai teirdarbs.lv, kā arī iesaistīties slēgtajās diskusiju grupās un tur paziņot par nepieciešamību pēc darba vai prakses vakances.

Atrodamā informācija internetā

Jau iepriekš pieminējām to, kā uzlabot savu tēlu sociālajos medijos. Meklējot darba vai prakses vietu vienmēr ir aktuāls jautājums par to, kādu iespaidu atrastā informācija radīs par tevi? Kad tu Googlē ieraksti savu vārdu un uzvārdu tu vari redzēt četrus variantus: tevi nevar atrast sociālajos medijos, atrasta informācija ir ļoti nepilnīga, informācijas ir pietiekami vai pat pārāk daudz. Tavai klātbūtnei interneta vidē ir jābūt proaktīvai, lai to izdarītu:

  • Izveido Linkedin profilu, lai tajā atspoguļotu savu viedokli par notiekošo;
  • Izveido blogu;
  • Komentē nozares profesionāļu blogus;
  • Kļūsti par aktīvu Twitter lietotāju.

Šie četri ieteikumi palīdzēs ne tikai samazināt negatīvās informācijas apjomu, bet arī palīdzēs izveidot profesionālu personisko zīmolu. Ja tavs vārds ir ļoti populārs padomā par dažādiem veidiem, kā personāla atlases speciālistiem parādīt savu klātbūtni interneta vidē.

Cerams, ka šis nelielais ieskats veidos, kā atrast sev piemērotu prakses vai darba vietu palīdzēja tev saprast to, ka mūsdienās ne tikai sludinājumu portāli ir vienīgais darba vai prakses vietas atrašanas ceļš, bet arī eksistē daudz un dažādi citi veidi, kā atrast ilgi kārtoto prakses vai darba vietu. Arī turpmāk rakstīsim par veidiem, kas tev palīdzēs ne tikai izvēlēties profesiju, bet arī atrast piemērotu darba vai prakses vietu. Vai tu jau esi atradis sev piemērotāko prakses vietu?

Vēlies uzzināt vairāk par profesijas izvēli? Uzzini vairāk sekojot mūsu aktivitātēm Facebook lapā.